2021: Sağlık, sıhhat ve mutabakat yılı

Geçen sene son yazımda “2020 farklı olacak” diye başlık atmıştım. Bunu tekrar okuyunca kendi kendime “Sene sonu yazılarının başlıklarını dikkatli atmalıyım” diye özeleştiride bulundum. Hakikaten farklı bir yıl oldu. Şimdi önümüzdeki senenin temennilerini kaleme alacağım bu yazımda sağlık, aynı zamanda ‘doğruluk’ anlamına gelen sıhhat ve mutabakat temalarına vurgu yapacağım.

Geçen sene 2020 farklı olacak diye başlık atıp https://www.serhansuzer.com/tr/2020-farkli-olacak linkindeki yazıyı yayınladığımda elbette bu sene yaşayacaklarımızı tahmin edemezdim. Milyarlarca insan, hayatlarında hiç tanık olmadıkları bir belayla yüzleşmek zorunda kaldı. Hepimiz gittikçe zorlaşan ekonomik koşulların üzerine bir de pandemi gibi yaşam koşullarını son derece ağırlaştıran sağlık sorunlarıyla yüzleştik, maalesef şu ana kadar yaklaşık 2 milyon insan hayatını kaybetti, kaybetmeye devam ediyor.

Tüm bu zorluklara ek olarak bir de kişisel açıdan yalana ve iftiraya maruz kaldığım, iyi niyetimin suiistimal edildiği durumlar ortaya çıkınca baş edilmesi çok güç bir ortamda mücadele vermek zorunda kaldım. Allah’tan yakın arkadaşlarım ve ailem benim yanımda oldular. İnsan zor durumlarda kalınca resmi çok net görüyor: Kim sizin iyiliğinizi düşünüyor, kim sizden faydalanmaya çalışıyor ve size kötülük yapmak için fırsat kolluyor, hepsi çıkıyor ortaya.

3 temennimin anlamı

Doğum günümde kaleme aldığım “43. Yaş günümün analizi: Karanlığı yok eden aydınlık” başlıklı yazımda 2020 senesinde yaşadıklarımı kısaca aktarmıştım. https://www.serhansuzer.com/tr/43-yas-gunumun-analizi-karanligi-yok-eden-aydinlik linkinde okuyabileceğiniz bu yazımda yaşanan tüm zorluklara karşı elimizden geleni yapıp mücadelemizi sürdürdüğümüzü anlatmıştım. 2021 senesini düşündüğüm zaman da aklıma ilk olarak 3 kelime geliyor. Sağlık, sıhhat, mutabakat.

Sağlık diyorum çünkü sağlık olmadan hiçbir şeyin değerinin olmadığını özellikle pandemi döneminde hepimiz çok iyi anlamış olduk. Her şeyin başı kesinlikle sağlıktır. Bu yüzden bu sene ilk fırsatta aşı olmayı planlıyorum. Seçme şansım olursa aşılar arasındaki favorim Alman Biontech’in aşısı. Nedense bana her anlamda güven telkin ediyor. İşin tekniğini incelediğimde (mRNA tekniğiyle ilgili çıkan bir haberi paylaşıyorum: https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-54985322) ve bu tekniği geliştiren Uğur Şahin ve Özlem Türeci’ye de baktığımda bu aşının kesin çözüm yolu olabileceğini düşünüyorum. Darısı herkesin başına.

Sıhhat diyorum çünkü sağlığa bir kez daha atıfta bulunup mutluluğa (esenlik) odaklanacağım bir yıl olacağını öngörüyorum. Ayrıca sıhhatin bir başka kelime anlamı olan gerçeklik ve doğruluk kelimelerine de atıfta bulunuyorum.

Son olarak mutabakat yani uzlaşma sağlanacak bir yıl olmasını ve üzerinde uğraştığım tüm konuları mutabakat yoluyla bir sonuca ulaştırmayı temenni ediyorum.

Sade ve üretken bir dönem

Yaptığım tüm işlerde, üzerinde uğraştığım sivil toplum alanlarında ve yakın çevremde bir sadeleşmeye gideceğim. Beni gerçekten mutlu eden kafamın rahat edeceği bir ortamda üretken ve faydalı olmaya devam etmek istiyorum.

Bir de zor dönemlerimde arkamda olan aile bireylerime ve dostlarıma ileride imkânım yettiği ölçüde karşılığını vermek isterim.

Hayatımda olan tüm yakınlarıma yeni yılda sağlık, sıhhat ve kafa rahatlığı diliyorum. Sevgi ve sağlıcakla kalın.

Bonus 1: 2020 senesinde yaptığım en olumlu işlerden biri de 23 STK’da emek veren kardeşlerimizle Afet Platformu’nu kurmamız oldu. İşte Afet Platformu’ndaki STK’larının temsilcileriyle hazırlanan yeni yıl mesajımız: https://twitter.com/AfetPlatformu/status/1344338762046840833?s=20

 

Bonus 2: Teknolojiye olan merakımız herkes bilir. Robotlar konusunda ciddi bir aşama kaydetmiş olan Boston Dynamics firmasının robotları dans ettirdikleri bu videoyu sizlerle paylaşmak isterim: https://www.youtube.com/watch?v=fn3KWM1kuAw&feature=youtu.be  Neşemiz hiç kaybolmasın.

Bonus 3: 2020'nin son çeyreğinde bizim rüzgar santralindeki bekçi köpeğinin oğlunu evlat edinmiştim. İsmini Sunny (Güneşli) koyduğum köpeğimin karizmatik bir resmini sizlerle paylaşmak isterim. 

 

İlginizi Çekebilir
Yorumlar ( 0 )
Bu yazı hakkında ilk yorumu siz yapın...
Yorumlarınız için