Good4Trust ve ötesi

Geçtiğimiz ay Good4Trust’ın kuruluşundan beri görev yaptığım 7’ler Konseyi’nden işlerimin yoğunluğundan dolayı ayrıldım. Tabii bu benim açımdan bir veda değildi. Çünkü ekolojik ve sosyal açıdan adil üretim yapan üreticilerle, ihtiyaçlarını onlardan karşılayan alıcıların bir araya geldiği bir topluluğu organize eden Good4Trust’ın misyonuna şahsen çok inanıyor ve destekliyorum. İleride Good4Trust’ı desteklemeye devam edeceğim.

Good4Trust, yerel üreticiler üretimi doğa ile işbirliği içinde, zehirsiz, atıksız, temiz enerji ile, adil çalışma koşullarında yapıyor, alıcılar da tercihleri ve katılımları ile ihtiyaçlarını belirtiyor, yönetimde yer alıyor ve sistemin dönüşmesini sağlıyor. Özlemini duyduğumuz, gerçek bir toplulukta birlikte görev alıyor. Kâr amacı gütmeyen bu sosyal girişim, çıkarlar için tüketilen doğal ve insani varlıkları koruyor; hem insan hem de doğa sağlığının iyileşmesine birlikte katkıda bulunuyor.

Good4Trust ile ilgili daha fazla bilgiye sahip olmanız için daha önce yazdığım yazıların linklerini de aşağıda paylaşmak isterim (konuyla ilgili hiçbir bilginiz yoksa okumanızı tavsiye ederim):

Daha yaşanabilir bir dünya için Good4Trust: https://www.serhansuzer.com/tr/daha-yasanabilir-bir-dunya-icin-good4trust

Dünya ne zaman iyilikle dönmeye başlayacak?: https://www.serhansuzer.com/tr/dunya-ne-zaman-iyilikle-donmeye-baslayacak

Sürdürülebilir kalkınma: Ekonomik ve ekolojik bütünlük: https://www.serhansuzer.com/tr/surdurulebilir-kalkinma-ekonomik-ve-ekolojik-butunluk

Good4Trust’ın kurucusu sevgili dostum Uygar Özesmi bana aklındaki bu fikri anlattığında “Harika bir fikir, umarım hayalini gerçekleştirirsin, yapabilirsen insanlığa güzel bir katkın olur” diye desteklemiştim. Sonrasında, bu konuşmayı takip eden aylarda Uygar benimle tekrar temasa geçip her şeyin hazır olduğunu ve Good4Trust’ı başlatacaklarını söyledi. Ben de kendisini arkadaşı olarak tebrik ettim. “Senin için yapabileceğim bir şey var mı?” diye sorduğumda o da bana “Aslında var, Good4Trust’ın gelişmesinde 7’ler Konseyi kilit rol oynayacak. Sen de 7’ler Konseyi’nde yer almak ister misin?” dedi. Ben de doğal olarak detayları konuşmak istedim. Ne olduğunu anladıktan sonra “Hayhay, gurur duyarım, hem misyonun güzelliği hem de sana destek vermek adına memnuniyetle” cevabını verdim ve 7’ler Konseyi’nde kendi alanlarında çok değerli dostlarımla birlikte görev almaya başladım.

Onur duyduğum 7’ler Konseyi

Yaklaşık 8-9 sene boyunca türeticilerin değerlendirilmesi konusunda tüm bilgi birikimim ve hislerimle elimden geleni yaptım. 7’ler Konseyi’nde özellikle bazı türeticilerin tartışıldığı, yeni bir şeyler öğrenebildiğim ve bildiklerimi paylaştığım, bazı zamanlar her ne kadar aynı fikirde olmasak da her zaman saygı duyduğum ve değer verdiğim insanlarla birlikte görev almış olmaktan dolayı mutluyum, onurluyum.

Hayatta her güzel şeyin bir sırası ve süresi olduğu için de bu senenin sonuna doğru iznimi istedim. 2024 senesi kendi işlerim açısından yoğun bir sene olacak. Bunu Good4Trust’taki dostlarıma anlattım. Geçen ay, bir online toplantıda, sağ olsunlar, güzel sözleriyle beni çok güzel uğurladılar. Bir de üzerine aşağıda görebileceğiniz harika doğal seramik plaketi aldım:

Resim

Bu güzel uğurlama için tüm dostlara çok teşekkür ederim.

Good4Trust için yapabilecekleriniz

Şimdi gelelim, Good4Trust için yapılabileceklere. Daha önce kaleme almıştım, tekrar hatırlatıyorum:

● Good4Trust’a üye olarak, arkadaşlarınızı ve ailenizi davet ederek sağlıklı, iyi ve adil olabilir, dönüşümün bir parçası olabilirsiniz.

● Çarşı’mızı ziyaret ederek, alanında uzman türeticilerden oluşan 7’ler Konseyi’mizin onayladığı üreticilerin doğal, temiz ve adil olarak ürettikleri ürünleri-hizmetleri tanıyabilir, onların ilham veren hikâyelerini okuyabilirsiniz.

● Sosyal ve ekolojik açıdan adil bir dünya için çözümler üreten sosyal girişimciler ile tanışabilirsiniz, eğitimlerine katılabilirsiniz.

● Eğer okuduklarınızı beğenirseniz, alışverişlerinizi, ihtiyacınız olan ürün ve hizmetleri Good4Trust.org’dan karşılayabilir, kendinizde ve çevrenizde gördüğünüz iyilikleri platform üzerinden paylaşabilir, daha iyi bir dünyanın yapı taşlarına katkınızı koyabilirsiniz. Böylece size benzeyen, sizinle aynı değerleri paylaşan insanlar tanıyabilir, yeni ve umut dolu bir gelecek hayal edebilirsiniz.

Her şey daha güzel bir dünya için

Her şeyin birbirine karıştığı, iyiliğin adeta çölde bir vaha gibi bir konuma geldiği şu günlerde iyi insanların birbirini desteklemesi ve dayanışma içinde olmaları gerekiyor. Bu sosyal girişimciler ağının gelişmesi ve daha hızlı büyümesi için yapılması gerekenleri biliyorum. Allah nasip ederse, ileride maddi ve manevi olarak Uygar, 7’ler Konseyi ve Good4Trust’ı hem teknik (yazılım vb.) hem de yönetimsel olarak arka planda taşıyan arkadaşlarımıza yardımcı olmak isterim.

Sizler de bu harika grubun bir parçası olmak isterseniz işe Good4Trust’a üye olmakla ve içeriğini incelemekle başlayabilirsiniz: https://good4trust.org/

Her şey gelecek nesillere daha sürdürülebilir, yaşanabilir ve güzel bir dünya bırakabilmek için. Mücadeleye devam. Sağlıcakla kalın.

Bonus: Good4Trust.org - Sözlük

Türetici: Türetici başkalarına kendisine davranılmasını istediği gibi davranan (altın kural) böylece eylemleriyle toplum ve gezegen için değer yaratan kişidir. Sosyal ve ekolojik açıdan adil üretimleri doğrudan destekler. Türeticiler, topluluk olarak üreticiler ile birlikte ürünleri, hizmetleri ve onların standartlarını belirler.

Üretici: Üreticiler hammaddeleri yani girdileri, topluma ve gezegene değer katacak, onu iyileştirecek ürünlerden seçerler. Bu üreticiler aynı zamanda, Good4Trust.org ilkeleri çerçevesinde çalışanlarının haklarını gözetir, adil ve hakkaniyetli bir iş ortamı sağlarlar. Bireysel veya toplu olarak, özel veya tüzel kişilik olarak çalışan bu üreticiler, tedarik ağları içinde, diğer üreticilerin birer türeticisidir. Kafanızda canlandırabilmeniz için bazı üreticileri burada örnek vermek isterim.

Türetim ekonomisi: Türetim ekonomisi bir göl ya da orman gibi verimli, gezegeni destekleyen ve iyileştiren bir ekonomik ekosistemdir. Doğaya ve topluma minimum negatif veya mümkünse pozitif etki eden, makro ölçekli döngüsel bir ekonomidir. Bu ekonomik sistemde döngüsel tedarik ağları içeriye giren sermayenin, dışarıya sızıntısını en aza indirir. Sinerjik ve döngüsel ilişkiler, bu ekosistemde atığa, ekoloji üzerinde olumsuz etkilere ve sosyal sömürüye izin vermez.

7'ler Konseyi: Bu konsey, Good4Trust.org içinde en faal olan türeticiler arasından, yine faal türeticiler tarafından, sıralı eşitlik ilkesi ile seçilir. Konsey, Good4Trust.org’a hangi üreticilerin kabul edilip hangilerinin çıkarılacağına karar verir ve Good4Trust.org’un genel yönetim politikalarını belirler. 7’ler Konseyi’nde yer alan değerli arkadaşlarımızı tanımak için https://good4trust.org/council linkine bakabilirsiniz.

Sosyal Girişim: Kâr amacı değil toplumsal ve ekolojik fayda amacı güden ticari işletmelerdir. Bir ürün veya hizmet üretirken elde ettikleri kârın %50’den fazlasını tekrar sosyal ve ekolojik faydaya yatırırlar.

İlginizi Çekebilir
Yorumlar ( 0 )
Bu yazı hakkında ilk yorumu siz yapın...
Yorumlarınız için